Regał jako ścianka działowa - czy to możliwe?

Regał jako ścianka działowa - czy to możliwe?

Regały, biblioteczki nie tylko pełnią funkcję przechowywania, ale jak się okazuje, mogą również doskonale sprawdzić się w roli ścianki działowej. Takie rozwiązanie pomaga skutecznie przedzielić otwartą przestrzeń i stanowi wyjątkowy element aranżacyjny. Regał w takiej odsłonie to funkcjonalna i nowoczesna konstrukcja, a prawidłowe zestawienie odpowiednio dobranych regałów potrafi zastąpić remont związany z przebudową mieszkania i koszt stawiania ścianki działowej.

W jakich sytuacjach takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej i na co warto zwrócić uwagę?

Spis treści:

  • Regał na książki jako ścianka działowa
  • Nowoczesna ścianka działowa z półkami
  • Jak dobrać regał działowy do swojego mieszkania

W poniższym wpisie dowiesz się o najnowszym trendzie w temacie wystroju wnętrz - regał na książki jako ścianka działowa, poznasz rodzaje ścianek działowych oraz metody doboru regału działowego do określonego typu mieszkania.

Regał na książki jako ścianka działowa

Zwykle decyzja o postawieniu ścianki działowej wiąże się z niezadowalającym układem mieszkania. Często pojawia się potrzeba przedzielenia np. aneksu kuchennego od salonu lub wyznaczenie dodatkowego pomieszczenia na garderobę, dodatkowy pokój. Takie rozwiązanie szczególnie skutecznie zastępuje ściankę działową w mniejszych mieszkaniach, gdzie regał całościowo oddziela przestrzeń, wydzielając z jednego pokoju część dotychczas uznawaną za aneks kuchenny bądź wyznaczając dodatkową przestrzeń wypoczynkową, która skutecznie oddziela salon dla gości od prywatnej strefy.

Regał jako ścianka działowa to rozwiązanie, które umożliwia zmianę charakteru przestrzeni bez potrzeby przeprowadzenia kosztownego remontu. Metamorfoza jest prosta, tania i bardzo efektowna, dodatkowo taki regał zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy.

Nowoczesna ścianka działowa z półkami

Nie zawsze regał jako ścianka działowa będzie dobrym rozwiązaniem, czasami (szczególnie w pomieszczeniach wysokich), jeśli chcesz oddzielić przestrzeń całościowo lepiej skorzystać z postawienia płyty gipsowej. Jeśli jednak masz możliwość, wybrania alternatywy w postaci designerskiego regału, wówczas ten tańszy sposób zdecydowanie nada Twojemu mieszkaniu niezwykle klimatyczne i praktyczne dodatkowo przedzielone wnętrze.

Kiedy taki wybór jest dobrym rozwiązaniem?

  1. W pokoju dziecięcym - regał sprawdzi się jako element, który podzieli pokój dla dwójki dzieci. Takie rozwiązanie pozwoli na uzyskanie dodatkowej przestrzeni na książki, pudła archiwizacyjne z różnymi zabawkami w środku i umożliwi dzieciom zyskanie dodatkowo prywatnej przestrzeni tylko dla nich.
  2. Dodatkowy korytarz - jeśli z salonu zechcesz wyodrębnić dodatkową przestrzeń, to taki regał będzie idealnym rozwiązaniem, oddzieli salon gościnny od drzwi wejściowych, pozwoli na wyodrębnienie dodatkowego pomieszczenia, które sprawdzi się jako miejsce do zawieszenia kurtek, pozostawienia obuwia.
  3. Jako sposób na wyodrębnienie dodatkowej przestrzeni w salonie - jeśli dysponujesz dużym salonem, a potrzebujesz dodatkowego pomieszczenia na gabinet, to regał jako ścianka działowa stanowi idealne rozwiązanie. Taki regał sprawdzi się również jako dodatkowo przestrzeń na przechowywanie dokumentów, sprzętu biurowego i innych niezbędnych dla Ciebie rzeczy do pracy.

Jak dobrać regał działowy do swojego mieszkania

Należy pamiętać, że regały działowe są świetną alternatywą dla ścianki gipsowej, ale nigdy tej ścianki nie zastąpią, jak również poziomu prywatności, jaka wiąże się z postawieniem dodatkowej ściany w mieszkaniu czy w domu. Regał stanowi natomiast prostszą i tańszą alternatywę oraz designerskie i funkcjonalne rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoli na uzyskanie dodatkowej przestrzeni prywatnej z miejscem na przechowywanie różnych przedmiotów.

Regał, który ma pełnić funkcję ścianki działowej, powinien przede wszystkim wyróżniać się niezwykłym, designerskim wyglądem zbliżonym do stylistyki pomieszczenia, w którym jest wykorzystywany. W pomieszczeniach nowoczesnych można umieścić regał o bardziej odważnych, niestandardowych kształtach. We wnętrzach loftowych zalecane są surowe meble z elementami drewna, metalu i betonu. W pomieszczeniach eklektycznych dobrze sprawdzą się regały o stylistyce mieszanej, a we wnętrzach klasycznych zalecane są regały o standardowych, prostych kształtach. Ważna jest również kolorystyka mebli i dopasowanie jej do stylu całego mieszkania.

Ważnym aspektem są także wymiary wybranego regału, nie tylko długość i szerokość, ale przede wszystkim wysokość dopasowana do danego pomieszczenia. W małych domach czy mieszkaniach sprawdzi się świetnie regał, który pozostawia trochę wolnej przestrzeni przy suficie, we wnętrzach wysokich takie rozwiązanie również będzie dobrym pomysłem. Jeśli chcesz, żeby regał był alternatywą dla ścianki działowej, wówczas dobrze się sprawdzą wysokie regały, które całkowicie oddzielają przestrzeń. Wszystko jednak zależy od wizji, jaką masz na urządzenie danego pomieszczenia. Regał z pewnością jest idealnym zastępnikiem dla ścianki działowej, ale nigdy nie zastąpi jej całkowicie, wszystko zależy od tego, w jakim stopniu potrzebujesz stworzyć nową prywatną przestrzeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl