Od małego wnętrza wymagamy przede wszystkim funkcjonalności, jednak atrakcyjny i przytulny wygląd także są dla nas niebagatelne. W sypialni spędzamy ⅓ życia, warto więc, aby była urządzona w sposób odpowiadający naszej estetyce i cechowała się najwyższym poziomem wygody. Komfortowe łóżko, to najważniejszy element w naszej sypialni. Zdrowy sen ma ogromny wpływ na nasz nastrój i produktywność w ciągu dnia. Sypialnia to miejsce, które musi pomieścić nie tylko łóżko, ale także szafę, garderobę, a czasami także biurko i meble do przechowywania. Jak skomponować te wszystkie elementy aby sypialnia była wysoce funkcjonalna? Jakie łóżko do niewielkiej sypialni? Odpowiadamy.
Spis treści:
- Jakie łóżko do niewielkiej sypialni?
- Łóżko kontynentalne
- Jakie wyposażenie do sypialni?
- Jaka kolorystyka do niewielkiej sypialni?
- Jak wybrać wygodne łóżko do małej sypialni?
- Łóżko do małej sypialni z pojemnikiem
- Podwójne łóżko do małej sypialni - to jest możliwe
- Podpowiadamy jakie łóżko do małej sypialni będzie najlepsze
We wpisie dowiesz się, jakie łóżko wybrać do niewielkiej sypialni, jakie wyposażenie powinno wchodzić w skład sypialni oraz jaka kolorystyka będzie najlepsza do małej przestrzeni.
Jakie łóżko do niewielkiej sypialni?
Istotne znaczenie ma wymiar łóżka, bowiem od jego wielkości, będzie zależało pomieszczenie innych elementów wystroju wnętrza. Łóżko pojedyncze o wymiarach 90 x 200 cm oraz podwójne 140 x 200 cm, to minimalne wielkości mebla, które zagwarantują wygodny sen dorosłemu użytkownikowi. Co istotne, wymiary te nie obejmują samego wymiaru łóżka - a jedynie jego materac. Podczas urządzania sypialni warto uwzględnić fakt, że całkowita konstrukcja łóżka może przekraczać podane wymiary. W przypadku łóżek tapicerowanych mamy do wyboru modele, w których materac jest otoczony ramą łóżka. W tym wypadku jego wielkość będzie zwiększona o szerokość ramy. Z kolei łóżka, w których rama nie wystaje poza materac, a jej szerokość jest równa szerokości materaca, idealnie sprawdzą się w niewielkiej przestrzeni. Do tego typu łóżek należy łóżko kontynentalne.
Łóżko kontynentalne
Łóżko kontynentalne poza dobrym do małego wnętrza rozmiarem, charakteryzuje się obecnym w jego konstrukcji pojemnikiem na pościel, który znacząco oszczędza miejsce. Ponadto łóżko kontynentalne ma spory potencjał aranżacyjny - umożliwia stworzenie niepowtarzalnych zestawień we wnętrzu, niezależnie od wybranego stylu. Posłanie tego typu, idealnie sprawdzi się w mieszkaniu osoby ceniącej elegancję i szyk. Wysokość posłania, która wynosi 70 cm od poziomu podłogi, ma duży wpływ na wygodę korzystania z mebla - osoby starsze lub cierpiące na schorzenia kręgosłupa, będą mogły łatwiej i w bezbolesny sposób zmieniać pozycję ze stojącej na leżącą. Łóżko kontynentalne idealnie sprawdzi się również dla kobiet w ciąży. Obecność materaca kieszeniowego korzystnie wpływa na odprowadzenie wilgoci z jego wnętrza, oraz utrzymywanie stałej temperatury posłania podczas snu.
Jakie wyposażenie do sypialni?
Standardowym wyposażeniem sypialni jest przede wszystkim wygodne łóżko, szafki lub szafka nocna, oraz pojemna szafa. Umieszczenie szafek nocnych po bokach łóżka, zapewnia do niego swobodny dostęp. Powstały w ten sposób symetryczny układ, wpływa korzystnie na wizualny odbiór pomieszczenia. W mieszkaniu bez garderoby warto postawić pojemną szafę, której miejsce z powodzeniem może znajdować się w sypialni. Będzie to wygodne rozwiązanie, pozwalające na swobodny wybór ubrania w intymnej przestrzeni sypialni. Istotnym elementem jest także lustro, które może być wbudowane w konstrukcję szafy. Aby sypialnia była bardziej przytulna warto zadbać o dodatki takie jak zasłony, rolety, wygodne poduszki lub znajdujący się na podłodze, miękki dywan. Z pewnością ułatwi on poranne wstawanie z łóżka.
Jaka kolorystyka do niewielkiej sypialni?
Do niewielkich pomieszczeń wybierajmy jasne pastelowe kolory, które mają właściwość rozpraszania i odbijania światła dziennego. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się dużo bieli, warto postawić na akcent kolorystyczny lub wprowadzenie dodatkowego materiału - jak na przykład drewna. Może ono występować w formie uchwytów lub nóżek meblowych, opraw lamp, drzwi czy desek znajdujących się na podłodze. Drewno z powodzeniem ociepli jasne, surowe wnętrze i idealnie skomponuje się z obecnymi we wnętrzu tekstyliami. Warto zadbać o ciepłe i klimatyczne światło, które po zmroku stworzy przytulny klimat w pomieszczeniu.
Jak wybrać wygodne łóżko do małej sypialni?
W małej sypialni doskonale wyglądają łóżka, które charakteryzuje lekka konstrukcja, bez wyrazistych dodatków. W małym wnętrzu przede wszystkim należy skupić się na mobilności, dopasowaniu przestrzeni użytkowej, dlatego najlepiej sprawdzają się konstrukcje składane, takie jak łóżka chowane w pojemnik naścienny, szafy wbudowane z rozsuwanymi drzwiami, jak również łóżka o stałej rozłożonej konstrukcji, ale z szafkami wokół, które skutecznie pozwolą na zagospodarowanie każdego centymetra pokój.
Mała sypialnia to nie tylko łóżko, dobrze również skupić się na kolorach ścian i mebli, najlepiej do małej przestrzeni dobrać jak najjaśniejsze farby do ścian, dobrze zatem sprawdzają się ściany białe, żółte, jasna zieleń, jasny pastelowy niebieski. Warto postawić na wyraziste akcenty, żeby całość wnętrza nie była zbyt monotonna, dobrze np. sprawdza się dekoracyjne wezgłowie (zagłówek) jako przyciągający uwagę element, świetnym rozwiązaniem są również deski na ścianie we wnętrzach eklektycznych, klasycznym, których głównym założeniem jest bliskość natury lub wyrazista wzorzysta tapera, która nada przestrzeni za łóżkiem odpowiedniego charakteru.
Dobrym rozwiązaniem są również lustra, które optycznie znacząco powiększą przestrzeń, możesz je umieścić np. na drzwiach szafy, to doskonale sprawdzi się zarówno do zmierzenia garderoby w intymnej przestrzeni, jak również do nadania wnętrzu wrażenia znacznie większego. Należy pamiętać również o doborze odpowiedniego oświetlenia np. lampki przy łóżku na nocnych szafkach lub stojąca lampa.
Łóżko do małej sypialni z pojemnikiem
Świetnym wyborem do małej sypialni w temacie łóżko dwuosobowe do małej sypialni jest zakup łóżka z pojemnikiem wielkości materaca. Taki pojemnik znacząco zaoszczędzi przestrzeń w Twoim pokoju. W sklepach internetowych są dosyć popularne łóżka z ogromnym pojemnikiem łatwo otwieranym, wystarczy pociągnąć za rączkę, by pojemnik automatycznie otworzył się i podniósł górną część łóżka. Przestrzeń pod łóżkiem można odpowiednio zagospodarować w zależności od zapotrzebowania, możesz tam trzymać pościel, koce, dodatkową kołdrę dla gości, jak również letnie rzeczy w zimę, a zimowe latem, znacząco oszczędzając przestrzeń w szafie. Łóżko to może również służyć za zastępnik szafy, czasami takie pojemniki mogą mieć nawet wymiar 160x200 i około 30 cm głębokości, to idealne rozwiązanie dla łóżka do małych sypialni.
Podwójne łóżko do małej sypialni - to jest możliwe
Dobrym rozwiązaniem, jeśli oczywiście przestrzeń na to pozwala, jest zakup łóżka dwuosobowego do małego pokoju. Zwykle najmniejsze łóżko dwuosobowe do małej sypialni ma rozmiar pod materac 140x200, zdecydowanie wygodniejszą opcją dla dwóch dorosłych osób będzie jednak łóżko 160x200, które pozwoli wam na spokojny sen i możliwość swobodnego ułożenia do snu.
Należy pamiętać, że wymiar łóżka oblicza się pod określony materac, trzeba zatem zawsze sprawdzać rzeczywistą wielkość łóżka na stronę danego sklepu, zwykle jest do ok. 10 -20cm lub więcej licząc obie strony łóżka poza szerokość i długość materaca. Dodatkowo warto sprawdzić również, czy wezgłowie jest równe z szerokością łóżka, czy może wychodzi poza łóżko z obu stron o kilka dodatkowych centymetrów.
Łóżko dwuosobowe do małej sypialni powinno się przede wszystkim charakteryzować lekką konstrukcją i sprawiać wrażenie dopasowania idealnie z całościowym wyposażeniem pokoju. Dobrym wyborem jest zatem wybór klasycznej, prostej konstrukcji.
Łóżka do małych sypialni z pełnego drewna dębowego mogą sprawić wrażenie ciężkiego, które przestrzeń pochłania, zamiast z nią współgrać.
Podpowiadamy jakie łóżko do małej sypialni będzie najlepsze
Łóżka do małych sypialni przede wszystkim nie powinny być wyposażone w masywne, ciężkie wezgłowie, taki rodzaj konstrukcji mocno obciąży optycznie wnętrze, tak samo, jak ciężkie łóżko z ciemnego pełnego drewna. Dobrze też unikać łóżek z wieloma zdobieniami, z grubą ciężką ramą, która dodatkowo oprócz zabrania kilku dodatkowych centymetrów przestrzeni w pokoju dodatkowo sprawi, że nasza sypialnia będzie wyglądać przytłaczająco, nie przytulnie. Takie meble sprawdzają się głównie w dużych przestrzeniach, w domach, gdzie elementy ciężkiego drewna są wręcz pożądaną konstrukcją, która wzbogaci wnętrze w klasyczny, niepowtarzalny charakter.
Dodatkowo unikaj również łóżek z szufladami. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ale pojemniki należy spod łożka wysuwać, co w małych przestrzeniach może być skomplikowanym, czasami niemożliwym rozwiązaniem. Łóżka do małej sypialni powinny być zbudowane w taki sposób, żeby z każdej strony łóżka było minimum 50 cm, a w przypadku szuflad minimum 70 cm wolnej przestrzeni z każdej strony łóżka.
Idealnym zatem rozwiązaniem w przypadku łóżka do małej sypialni byłby półkotapczan, czyli łóżko chowane w ścianie, jednak nie każdy gustuje w tego typu rozwiązaniach. Takie łóżko należy każdorazowo rozkładać, dodatkowo stworzenie takiej konstrukcji jest dosyć kosztowne.
Jeśli zatem szukasz łóżka do małych sypialni dobrze wybrać łóżko z pojemnikiem, tapicerowane całościowo lub zrobione z lekkiego litego drewna np. dębowego, akacjowego itd.
Pamiętaj, że łóżko do małej sypialni powinno być przede wszystkim lekkie, o klasycznej niekomplikowanej i stonowanej konstrukcji, a jednocześnie powinno być wygodne, przestronne i odpowiednio przystosowane funkcjonalnie do małych przestrzeni, czyli zamiast szuflad idealnym rozwiązaniem jest pojemnik wbudowany jako część konstrukcji łóżka, dodatkowe szafeczki nocne lub łóżko z szafkami nocnymi i podświetleniem.
Pamiętaj, że łóżko to jeden z najważniejszych elementów Twojego mieszkania, daj sobie czas na przetestowanie wszystkich możliwych opcji, tak żeby czas spędzony w Twojej małej sypialni był chwilą ukojenia, dodającą energii na kolejny dzień.