Jak wyczyścić tapicerowane łóżko? Poznaj domowe sposoby
38.jpg

Wraz z intensywnym użytkowaniem i upływem czasu, tapicerowane łóżko jest narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Aby uniknąć wymiany mebla na nowy lub kosztownego czyszczenia w profesjonalnej pralni, warto spróbować domowych sposobów na wyczyszczenie tapicerki łóżka. Czy meble tapicerowane poddają się domowemu czyszczeniu? Wbrew pozorom czyszczenie mebli tapicerowanych, nie musi być specjalnie zlecane firmom czyszczącym. Jeśli wyposażymy się w odpowiednie środki i skorzystamy z kilku istotnych rad, to swobodnie możemy się podjąć tego zadania samodzielnie. Zabrudzenia, które pojawiły się na łóżku tapicerowanym, zwłaszcza te mniej rozległe, nie powinny być przyczyną zmartwień. Stosując się do kilku naszych rad, z pewnością uporasz się z nimi samodzielnie.

Spis treści:

  • Łóżko sypialniane tapicerowane - sposoby czyszczenia
  • Czyszczenie łóżka tapicerowanego
  • Jak wyczyścić łóżko tapicerowane - porady
  • Środki do czyszczenia łóżka tapicerowanego

We wpisie dowiesz się, jakie są domowe sposoby do czyszczenia łóżka z tapicerką, oraz jak powinno wyglądać poprawne czyszczenie łóżka. Przeczytasz także, jak powinno wyglądać czyszczenie tapicerki łóżka według naszych porad, oraz jakie środki czyszczące, nadają się do pielęgnacji tapicerki meblowej.

Łóżko sypialniane tapicerowane - sposoby czyszczenia

Zabierając się za domowe sposoby czyszczenia łóżka z obiciem z materiału, warto najpierw określić rodzaj materiału z jakiego wykonany jest mebel. Od rodzaju tkaniny obiciowej, będzie uzależniony sposób czyszczenia łóżka tapicerowanego. W inny sposób będziemy czyścić skórę, welur czy tapicerkę materiałową. Dodatkowo, łóżko może być obite tkaniną, która ma właściwości ułatwiające czyszczenie. Może to być specjalna warstwa zabezpieczająca, która powoduje gromadzenie się płynów na powierzchni tkaniny. Tego typu tkanina znacznie ułatwia pielęgnację i użytkowanie łóżka i umożliwia szybkie wyczyszczenie tkaniny natychmiast po przypadkowym zabrudzeniu, bez utworzenia trwałej plamy. Powstałe lekkie zabrudzenia powinniśmy usuwać na bieżąco, przy użyciu miękkiej, wilgotnej ściereczki. Miejscowe czyszczenie powinno być przeprowadzone delikatnie, bez naciągania i wgniatania tkaniny. Ściereczka nie powinna być zbyt wilgotna, lecz jeśli do tego dojdzie do wysuszenia miejsca czyszczenia możemy użyć suszarki z łagodnym nawiewem.

Czyszczenie łóżka tapicerowanego

Domowym sposobem na czyszczenie tkaniny obiciowej łóżka, wykonanego z bawełny, jest wykorzystanie zwilżonej letnią wodą ściereczki i czyszczenie plamy od brzegów do środka - aby uniknąć powiększenia się plamy. Podczas mycia łóżka tapicerowanego trzeba szczególnie uważać, aby nie zamoczyć wypełnienia łóżka. Jak wyczyścić łóżko tapicerowane z różnego rodzaju plam? Plamy z tłuszczu usuwamy za pomocą talku lub mąki ziemniaczanej. Ważne jest, aby plama była świeża, inaczej poniższy sposób może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Świeżą plamę z tłuszczu należy posypać cienką warstwą talku lub mąki i odczekać. Następnie proszek z wchłoniętym tłuszczem, odkurzamy z powierzchni obicia. Powierzchnię po odkurzeniu pocieramy delikatnie wilgotną ściereczką. Jak pozbyć się plam z kawy, herbaty i wina? Są to najczęstsze zabrudzenia łóżek tapicerowanych, które można usunąć za pomocą roztworu z wody i kwasku cytrynowego. Po wyczyszczeniu plamy, warto ponownie przeprać miejsce proszkiem lub płynem do prania rozcieńczonym w letniej wodzie.

Jak wyczyścić łóżko tapicerowane - porady

Aby wyczyścić łóżko tapicerowane z największą dokładnością, warto poza wyczyszczeniem tapicerki zadbać o pozostałe elementy łóżka. Jeżeli rama łóżka jest wykonana z drewna, warto przetrzeć je miękką szmatką w celu odkurzenia i wyczyścić środkiem do impregnacji powierzchni drewnianych. Jeżeli elementy łóżka są wykonane z chromowanej stali, także zadbajmy o pozbycie się odcisków palców i wypolerujmy widoczne elementy. Do pielęgnacji łóżka tapicerowanego nie używajmy zwykłego mydła - może ono spowodować odbarwienia materiału i powstawanie plam.

Środki do czyszczenia łóżka tapicerowanego

Jeśli tapicerka z której wykonane jest łóżko jest bawełniana, warto zainwestować w specjalny środek czyszczący w postaci pianki, dedykowany do tapicerek bawełnianych. Przed czyszczeniem większej powierzchni obicia, warto przeprowadzić próbę na mniejszym fragmencie tkaniny, umieszczonym w mało widocznym miejscu na meblu. Tapicerkę należy dokładnie odkurzyć odkurzaczem a następnie nałożyć środek do czyszczenia. W zależności od rodzaju środka odczekujemy czas wskazany na instrukcji i usuwamy piankę czystą ściereczką. Powtarzamy proces czyszczenia tapicerki meblowej do momentu zniknięcia plamy i całkowitej czystości ściereczki. Ściereczka może być także zamoczona w letniej wodzie z użyciem płynu do naczyń lub proszku/płynu do prania. Obicie łóżka wykonane ze skóry, czyścimy letniej wody wymieszanej z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Tapicerkę łóżka wykonaną z weluru czyścimy za pomocą mieszanki wody i amoniaku, a czyszczenie przeprowadzamy zgodnie z kierunkiem włosia. Welurową tapicerkę łóżka przeczesujemy miękką szczotką i suszymy suszarką z łagodnym nawiewem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium