W salonie spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, urządzamy spotkania towarzyskie, spotykamy się z rodziną i odpoczywamy. Urządzając mały salon, możemy wykazać się sporą kreatywnością i pomysłowością. Producenci mebli proponują wiele ciekawych rozwiązań do małych wnętrz, więc nie należy się obawiać się spadku funkcjonalności pomieszczenia, wraz z jego mniejszym rozmiarem. Jak urządzić mały salon, aby uzyskać równowagę między funkcjonalnością a estetyką? Odpowiadamy.
Spis treści:
- O czym należy pamiętać?
- Kolory i faktury do małego salonu
- Meble do małych przestrzeni
- Dodatki do małych salonów
We wpisie przeczytasz jakie kolory i faktury tkanin będą najlepsze do małych salonów, jakie meble ułatwią funkcjonowanie na małej powierzchni oraz jakie dodatki powinno się stosować, aby poprawnie urządzić małą przestrzeń salonu.
O czym należy pamiętać?
Urządzając mały salon, przede wszystkim należy określić jakie funkcje ma spełniać pomieszczenie. Jeżeli salon jest połączony z aneksem kuchennym, z pewnością będziemy musieli znaleźć w nim miejsce na stół oraz krzesła. Jeśli salon ma pełnić funkcję pokoju wypoczynkowego z telewizorem i regałem z książkami, należy się zastanowić nad umiejscowienie telewizora. Wygodne fotele powinny znajdować się bliżej biblioteczki i źródła światła dziennego, a kanapa lub sofa, powinna być ustawiona w odpowiedniej odległości i przodem do telewizora. Stół do spożywania posiłków powinien znajdować się pod oknem lub być oświetlony sztucznym światłem padającym bezpośrednio znad stołu.
Kolory i faktury do małego salonu
Logicznym wydaje się, aby kolory ścian w salonie połączonym z jadalnią i kuchnią, były w tym samym lub podobnym kolorze i stylu. Aby powiększyć optycznie mały metraż pomieszczenia, wybierajmy jasne kolory oraz drobne desenie. Jeśli mimo wszystko preferujesz ciemne kolory, nie musisz z nich rezygnować. Użyj ich, dobierając np. dodatki do wnętrza. Należy jednak robić to z rozsądkiem i kierować się zasadą minimalizmu, aby nie przytłoczyć małego wnętrza. Dodatki mogą być swobodnie wymieniane, wraz ze zmieniającymi się trendami. Podłoga w salonie powinna być jasna i jednolita. Unikajmy dzielenia podłogi różnymi fakturami, ponieważ sprawi to, że przestrzeń optycznie się zmniejszy. Jeżeli salon jest połączony z kuchnią, zastosujmy jednolitą podłogę - zapobiegnie to odcięciu się pomieszczeń i pomoże zachować ich spójność.
Meble do małych przestrzeni
Meble do małych pomieszczeń powinny być proporcjonalnie niższe i drobniejsze gabarytowo, niż do pomieszczeń dużych. Najlepiej wybierać meble wielofunkcyjne np. rozkładaną sofę z funkcją spania, pufę z funkcją przechowywania, komodę z wieloma szufladami lub stoliki z wbudowanymi półkami. Pozwoli to w elegancki sposób zagospodarować każde wolne miejsce, na potrzeby przechowywania rzeczy nie mieszczących się w innych pokojach. Kanapa w salonie to niezbędny element wyposażenia. Jeśli nie masz dużo miejsca na klasyczną sofę np. w kształcie litery 'L', możesz zastosować mebel w wersji mini. Sofa może być także rozkładana i posiadać dodatkowe poduszki. Z pewnością spełni swoją funkcję tak samo dobrze jak pełnowymiarowy mebel. Stoliki i półki na kółkach to także świetne rozwiązanie do małych przestrzeni - można je w szybki i łatwy sposób przesuwać z miejsca na miejsce.
Dodatki do małych salonów
Stosując kilka sprytnych trików, możemy w łatwy sposób powiększyć optycznie mieszkanie. Za pomocą dużego lustra wiszącego np. nad sofą, możemy osiągnąć efekt jaśniejszego i bardziej przestronnego pomieszczenia. Do nowoczesnej aranżacji wybierajmy lustra geometryczne i w prostych ramach (lub bez), do eleganckiego stylu wybierzmy lustro w bardziej ozdobnej ramie. Warto zastanowić się dłużej nad oprawami świetlnymi oraz ilością punktów świetlnych. Dobrze oświetlone pomieszczenie z lekkimi oprawami lamp, wyda się większe niż w rzeczywistości. Pamiętajmy, aby dywan nie był za duży względem powierzchni podłogi, był wykonany z miękkiej tkaniny i miał raczej stonowane kolory i wzory. Nada małemu wnętrzu przytulny charakter.