Jak pielęgnować kanapę?
14.jpg

Po kilku latach użytkowania mebli tapicerowanych, istnieje ryzyko ich uszkodzenia i wytarcia. Jako główna ozdoba domowego salonu, szkody te szczególnie rzucają się w oczy. Różnego pochodzenia plamy, sierść oraz nagromadzony kurz, potrafią skutecznie zepsuć relaksacyjny klimat salonu. Jak zapobiec powstawaniu zabrudzeń na tapicerce i dzięki temu sprawić, że kanapa będzie służyła przez kolejne lata? Jak poprawnie pielęgnować kanapę? Odpowiadamy na pytania.

Spis treści:

  • Przyczyny niszczenia kanapy
  • Jak dbać o kanapę tapicerowaną?
  • Jak dbać o kanapę ze skóry ekologicznej?
  • Jak zapobiec niszczeniu kanapy?

We wpisie dowiesz się, jakie są główne przyczyny niszczenia kanapy, jak prawidłowo zadbać o kanapę tapicerowaną oraz wykonaną ze skóry ekologicznej. Przeczytasz także jak zapobiec niszczeniu mebli w salonie.

Przyczyny niszczenia kanapy

Najczęstszą przyczyną niszczenia kanapy, jest niestety nieuważność użytkowników z niej korzystających. Wylewanie słodkich napojów, położenie gorącego kubka na oparciu, spożywanie różnego rodzaju przekąsek, podczas oglądania telewizji - to główne przyczyny powstawania zabrudzeń. Oczywiście nie unikniemy tego typu uszkodzeń, które są po prostu związane z charakterem pomieszczenia i codziennym odpoczynkiem. Kolejną przyczyną jest bardzo intensywna eksploatacja mebla, lub używanie go w sposób do tego nieprzeznaczony. Skakanie po kanapie, stawanie na niej stopami - może powodować wgniecenia w piance i przerwanie jej struktury, może także być powodem brzydkiego naciągnięcia się materiału, w punkcie większego obciążenia. Innym powodem niszczenia kanapy może być obecność zwierząt w domu. Koty chętnie odpoczywają na miękkiej tkaninie sofy, a psy wskakują na nie z entuzjazmem, chcąc towarzyszyć właścicielowi w odpoczynku. Mebel pokrywa się z czasem zadrapaniami od pazurów oraz nieestetyczną warstwą sierści.

Jak dbać o kanapę tapicerowaną?

Pielęgnacja mebli tapicerowanych, powinna opierać się na ich systematycznemu czyszczeniu. Przede wszystkim meble powinno się odkurzać przy każdym sprzątaniu mieszkania. Regularne odkurzanie jest konieczne, do zachowania podstawowej higieny wypoczynku. Pozwala także zachowywać higieniczność wypełnienia kanapy. Nie należy dopuszczać do sytuacji, gdy wielotygodniowa warstwa kurzu będzie zalegać na tapicerce - może to spowodować jej stałe zabrudzenie. Mebel można odkurzyć za pomocą odkurzacza ręcznego, ze specjalną końcówką lub przy użyciu miękkiej szmatki do kurzu. Im mniej kurzu na kanapie, tym mniejsze ryzyko na rozwijanie się na niej alergenów i roztoczy. Zwierzęcą sierść zbieramy wilgotną szmatką lub specjalnym wałkiem do tkanin. Powstałe już zabrudzenia ze słodkich napojów, jedzenia czy psich łap należy wyczyścić miękką i wilgotną szczotką lub szmatką z mikrofibry. Należy pamiętać, aby nie pocierać tkaniny zbyt mocno by nie uległa ona naciągnięciu lub zniekształceniu.

Jak dbać o kanapę ze skóry ekologicznej?

Kanapa ze skóry ekologicznej także wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jest nieco łatwiejsza do utrzymania w czystości, niż kanapa powleczona tkaniną obiciową. Dobrze aby sofa znajdowała się w mniej nasłonecznionej części salonu, ponieważ latami wystawiona na działanie promieniowania UV może się odbarwiać i pękać. Ekoskórę należy poddawać regularnej konserwacji specjalnie przeznaczonymi do tego środkami, lub przemywać wilgotną ściereczką. Kanap ze skóry ekologicznej łatwiej się odkurza - wierzchnią warstwę kurzu można zebrać nawet suchą szmatką czy miotełką do kurzu. Jeżeli posiadasz w domu zwierzęta lepiej zrezygnuj z mebli obitych skórą ekologiczną - wszelkie śladu pazurów i zadrapania, są na niej bardzo widoczne i ciężkie do zlikwidowania. Jeśli na kanapie pojawiły się trudniejsze zabrudzenia, można je usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki zamoczonej w wodzie z łagodnym detergentem. Aby zapobiec pękaniu ekoskóry, nie stosuj detergentów z zawartością alkoholu, wosku i nafty. Powoduje ona sztywnienie materiału.

Jak zapobiec niszczeniu kanapy?

Przede wszystkim należy ją regularnie czyścić z kurzu i pyłu. Należy także chronić powierzchnię kanapy przed nadmiernym słońcem oraz działaniem ciepła - świetnie sprawdzą się stylowe rolety w oknach salonu. Kanapę czy sofę należy użytkować zgodnie z przeznaczeniem, bez względu na to z jakiego materiału została wykonana. Powstałe plamy należy usuwać delikatnie i za pomocą łagodnych środków aby nie naruszyć struktury tkaniny. Stosowanie się do powyższych zaleceń pomoże utrzymać idealny stan kanapy przez wiele lat.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium