Jak dobrać zestaw wypoczynkowy do salonu?
2.jpg

Salon stanowi centrum spotkań i relaksu mieszkańców i można śmiało powiedzieć, że to jeden z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w domu. Sofa lub zestaw wypoczynkowy, to mebel kluczowy podczas wyposażania pokoju dziennego. Aby urządzić salon w sposób wygodny i przemyślany, należy bliżej przyjrzeć się trendom wnętrzarskim oraz najważniejszym zasadom urządzania. Jak dobrać zestaw wypoczynkowy do salonu? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Jak dobrać zestaw wypoczynkowy do salonu?
  • Jaki rodzaj obicia?
  • Na co zwrócić uwagę podczas meblowania salonu?

We wpisie przeczytasz jak dobrać zestaw wypoczynkowy do salonu, jaki wybrać rodzaj obicia oraz na co zwrócić uwagę podczas meblowania salonu.

Jak dobrać zestaw wypoczynkowy do salonu?

Zanim zdecydujemy się na konkretny wzór mebli, należy odpowiedzieć sobie na pytanie - jaką rolę ma spełniać salon? Ile osób będzie korzystało z miejsca do wypoczynku? Od tych kwestii, zależy wielkość sofy oraz ilość dodatkowych elementów zestawu np. foteli lub podnóżków. Czy w salonie przewidujemy ewentualne nocowanie gości? Jeżeli tak, sofa musi być wyposażona w funkcję spania i musi znajdować się w miejscu, które umożliwi jej swobodne rozłożenie. Warto zastanowić się, czy zestaw wypoczynkowy ma stanowić główna ozdobę salonu, czy wpisywać się w jej estetykę, ale pozostawać w harmonii z resztą elementów. Jeżeli w salonie będzie się znajdował telewizor, sofa powinna znajdować się w odpowiedniej odległości od niego. Stosuje się zasadę że telewizory pomiędzy 26-46’’ powinny znajdować się w odległości 2-3 metrów, a ekrany pomiędzy 46-60’’ w odległości 3-4,5 metra od kanapy.

Jaki rodzaj obicia?

Do dwóch najważniejszych typów obić, zaliczamy obicie ze skóry naturalnej oraz obicia z tkanin. Obicia skórzane, z pewnością będą bardziej kosztowne, ale co za tym idzie - meble będą wykonane z doskonałej jakości materiału, który zagwarantuje nam długoletnią funkcjonalność. Skóra licowa i zamszowa, to perfekcyjne rozwiązanie, jeżeli zależy nam na podkreślenia mebla we wnętrzu i przyciągnięcie do niego głównej uwagi wchodzącego. Skórzane meble, nadają się idealnie do eleganckiego wnętrza pokoju dziennego czy większego gabinetu. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji mebli skórzanych, aby jak najdłużej utrzymywały swój nieskazitelny wygląd. Obicie mebli z tkaniny, są cenione przez użytkowników lubiących wnętrza przytulne i ciepłe. Bawełna i tkaniny syntetyczne, to jedne z najpopularniejszych rodzajów obić. Występują w wielu kolorach i wzorach, oraz są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Ważne aby tkanina łatwo nie ulegała odkształceniom i była odporna na ścieranie.

Na co zwrócić uwagę podczas meblowania salonu?

Urządzając salon, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim ważna jest wielkość pomieszczenia, ponieważ dyktuje ona wielkość sofy. Wokół mebli powinno być miejsce do swobodnego poruszania się, a sam mebel nie powinien zawłaszczać przestrzeni. Stosuje się zasadę, że do dużych pomieszczeń zestaw wypoczynkowy może mieć cięższą formę i więcej elementów, do małego wnętrza wybieramy lżejsze w formie meble, z dodatkowymi funkcjami np. spania. Fotele i sofa powinny być ustawione z dala od ciągów komunikacyjnych oraz drzwi wejściowych do pomieszczenia i powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od telewizora. Sofa znajdująca się w pobliżu okna to dobre rozwiązanie - zapewnia naturalne światło podczas wypoczynku i podczas czytania. Kolorystyka ma także niebagatelne znaczenie. Stonowane, dopasowane do otoczenia kolory zestawu wypoczynkowego, stworzą spójną całość o łagodnym wyrazie, zaś intensywny kolor obicia sofy, będzie przyciągającym oko akcentem. Tylko od nas zależy, jaki efekt finalny chcemy osiągnąć. Pamiętajmy, że jest to przestrzeń do użytku dla domowników - ale także dla gości. Najlepiej zdecydować się na różne zestawienie mebli, które umożliwią większy wybór wygodnej pozycji. Zestaw z sofą dwuosobową lub trzyosobową, skompletuj z fotelami lub pufami - wtedy każdy użytkownik znajdzie dla siebie komfortowe miejsce.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium